Baseny infinity cieszą się wysoką popularnością za granicą. Tego typu baseny spotkać możemy w każdym luksusowym hotelu. Ich cechą charakterystyczną jest brak przynajmniej jednej krawędzi, dzięki czemu można uzyskać wizualne wrażenie, że woda spływa w dół, wnikając w linię horyzontu. Taka konstrukcja pozwala użytkownikowi zachwycać się widokiem wzgórza czy morza w tle, które nie są zasłaniane przez wystającą ponad powierzchnią wody krawędź. Jak zbudowane są baseny infinity i dlaczego warto mieć ten rodzaj basenu w swoim ogrodzie?


Działanie basenu typu infinity

Tajemnicą tego typu basenu jest odpowiednio wyprofilowana krawędź, która jest ukryta tak, aby nie wystawać ponad powierzchnią wody. Dzięki temu uzyskujemy efekt bezkresnego przepływu wody, aż do punktu, gdzie krawędź styka się z otoczeniem. Basen może składać się również z kilku niższych basenów, które tworzą wrażenie niekończących się kaskad.

Za krawędzią umieszczony jest kanał przelewowy. Stamtąd woda przelewa się do ukrytego zbiornika, gdzie jest filtrowana i ponownie wprowadzana do niecki. Dzięki ciągłemu obiegowi woda utrzymuje swój stały poziom.

Mimo że wizualny efekt, jaki tworzy basen infinity sprawia, że niektórzy zastanawiają się nad bezpieczeństwem takiej konstrukcji, to jest on tak samo bezpieczny jak zwykły basen. Chociaż woda spływa kaskadami, to nie zwiększa to ryzyka unoszenia się nad powierzchnią basenu. W celu zwiększenia poczucia bezpieczeństwa podczas budowy basenu istnieje możliwość zamontowania poręczy, barierek, czy schodów w trosce o dzieci, czy osoby niepełnosprawne. 

Czy każdy może mieć basen infinity w swoim ogrodzie?

Baseny typu infinity są zazwyczaj droższe niż tradycyjne baseny ze względu na ich budowę i konstrukcję. Poza tym uzyskamy zdecydowanie lepszy efekt, jeżeli wybudujemy tego typu basen na zboczu lub w miejscu z widokiem. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby taką perełkę mieć również w swoim ogrodzie.