Posiadanie basenu ogrodowego to nie tylko część luksusu czy rozrywki, ale także element aranżacji ogrodu. Nowoczesne trendy w projektowaniu basenów ogrodowych przekształcają je w miejsca relaksu, łącząc funkcjonalność z estetyką. Jakie trendy będą pojawiać się w 2024 podczas budowania basenów?


Baseny bez krawędzi (Infinity) 

Baseny ogrodowe bez krawędzi, znane również jako baseny infinity, to HIT współczesnego designu. Charakteryzują się one efektem, w którym woda zdaje się płynąć aż po horyzont, łącząc się z otaczającym widokiem. To nie tylko wizualnie spektakularne rozwiązanie, ale także połączenie z natur. Efekt ten sprawia, że basen staje się częścią krajobrazu wokół domu.

Inteligentne systemy sterowania w basenach

Nowe technologie sprawiły, że baseny ogrodowe można wyposażyć w wiele inteligentnych funkcji. Automatyzacja systemów filtracji, oświetlenia czy nawet sterowanie temperaturą wody teraz mogą być kontrolowane za pomocą smartfonów. To nie tylko ułatwia utrzymanie basenu, ale także podnosi poziom wygody i oszczędza czas.

Naturalne materiały w połączeniu z wodą basenową

Płytki ceramiczne powoli odchodzą do lamusa jako wykończenie basenów. Teraz często sięga się po naturalne materiały, takie jak drewno lub kamień. Nadają organiczny charakter i współgrają z ogrodem. Basen dzięki temu staje się częścią aranżacji ogrodu, a nie odrębnym tworem.

Basen jako rozrywka i relaks

Baseny ogrodowe z przeszkodami wodnymi to odważne podejście do projektowania. Tory przeszkód czy wodospady sprawią, że basen będzie spełniał dodatkowe funkcje rozrywki także dla najmłodszych. Strefy z wodnymi kaskadami, czy fontannami mogą posłużyć do hydromasażu i relaksu.

Światło nad wodą – oświetlenie w basenach

Nowoczesne baseny mogą być użytkowane nie tylko w trakcie dnia, ale także nocą! Oświetlenie LED z możliwością zmiany kolorów czy programowania efektów świetlnych, nadaje basenowi niepowtarzalny charakter. To nie tylko funkcjonalność która umożliwia korzystanie z akwenu o każdej porze dnia, ale także element dekoracyjny. Basen staje się po zmroku punktem centralnym.