Basenowe pompy ciepła to urządzenia, które służą do ogrzewania wody w basenie. Powietrzne pompy mają wbudowaną sprężarkę, dzięki czemu ilość energii elektrycznej zostaje zwielokrotniona i zamieniona na energię grzewczą. Urządzenia czerpią moc z odnawialnych źródeł energii niezależnie od panujących warunków atmosferycznych, dając wymierne korzyści finansowe. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w basenową pompę ciepła. 


Basenowe pompy ciepła – szybki sposób na podgrzewanie wody

Basenowa pompa ciepła składa się z:

  • parownika, 
  • skraplacza, 
  • sprężarki, 
  • wymiennika ciepła,
  • obwodu.

W obwodzie wewnętrznym krąży czynnik chłodniczy, zmieniający się w parowniku ze stanu ciekłego w gazowy. Gaz zwiększa swoją temperaturę i zostaje przekazany do skraplacza. Następnie kondensuje się na ściankach wymiennika ciepła i oddaje ciepło do basenowej wody.

Pierwsze nagrzewanie wody może potrwać od trzech dni, do tygodnia, jednak później czas się skraca i zależy od mocy grzewczej pompy.

W ciągu sezonu kąpielowego basenowa pompa ciepła jest w stanie podgrzać i utrzymać temperaturę wody na poziomie 24-30 stopni. Pompa efektywnie ogrzewa wodę nawet jesienią i zimą niezależnie od panujących warunków pogodowych. Co ciekawe, pompy basenowe działają efektywniej i są wydajniejsze, niż pompy używane do ogrzewania budynków. 

Współczynnik COP

Sprawność pompy jest opisywana za pomocą współczynnika COP, który określa, ile kW energii cieplnej można uzyskać z 1 kW energii elektrycznej. Najwyższą wartość współczynnika możemy zauważyć wtedy, gdy różnica temperatur źródła dolnego i systemu grzewczego jest najmniejsza. Wysoka wartość współczynnika świadczy o efektywnej pracy pompy ciepła.

W ofercie Basenarium oferujemy następujące rozwiązania:

  • pompy ciepła inwerterowe – pozwalają na uzyskanie współczynnika COP na poziomie 12 do 15,
  • pompy ciepła półinwerterowe – pozwalają na uzyskanie współczynnika COP na poziomie 6 do 8.

Szukasz basenowej pompy ciepła? Skontaktuj się z zespołem Basenarium