Jeszcze do niedawna baseny wkopywane na działkach domów jednorodzinnych były kojarzone z luksusem. Dziś jednak ze względu na nowoczesne metody budowy basenów, koszt ten jest w zasięgu większej grupy osób. Ile kosztuje budowa basenu ogrodowego?


Od czego zależy koszt budowy basenu?

Oczywiście nie ma jednej, poprawnej odpowiedzi, ponieważ to zależy! Jest wiele czynników, które wpływają na końcową cenę wymarzonej, przydomowej pływalni. Oto niektóre z nich!

  • Rozmiar basenu – w zależności od wielkości, koszty będą rosnąć. Wiąże się to nie tylko z materiałami, ale też pracami budowlanymi. Należy pamiętać, że duży basen, to także więcej wody i energii, która pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę.
  • Materiał – baseny mogą być wykonane z betonu, stali, czy wkładów kompozytowych. To, na jaki rodzaj materiału do budowy basenu się zdecydujesz, będzie miało wpływ na końcowy koszt.
  • Montaż – prace montażowe obejmują zazwyczaj hydraulikę, elektrykę, a także instalacje związane z systemami filtrów, pomp wodnych, a także grzewczych. W zależności od projektu basenu, koszy mogą się różnić.
  • Teren – na cenę basenu ma wpływ również ukształtowanie okolicy. Związane jest to z pracami ziemnymi, jakie należy wykonać przed rozpoczęciem budowy, np. z wyrównaniem terenu.
  • Dodatkowe wyposażenie – basen można dowolnie konfigurować również o dodatki – oświetlenie, pompy, filtry, systemy grzewcze, zadaszenia, schody, czy zjeżdżalnie. Niektórzy decydują się także na jacuzzi lub fontanny.
  • Region – koszt budowy basenu może różnić się w poszczególnych miejscach w Polsce. Warto jednak pamiętać, że sama budowa basenu to nie jedyny koszt. Basen należy regularnie serwisować i odpowiednio utrzymywać.

Ile kosztuje budowa basenu w 2023?

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, ceny mogą różnić się nawet znacznie. W przypadku basenu ogrodowego orientacyjne ceny budowy wahają się od 60 000 do 100 000 złotych. Dotyczy to prostego projektu z podstawowym wyposażeniem.

Nieco drożej jest w przypadku basenu rekreacyjnego, do którego należy dołożyć koszt dodatkowych atrakcji (np. zjeżdżalni). Wówczas należy przygotować kwotę w granicach 80 000 – 200 000 złotych. Dla tych, którzy jednak chcą postawić na luksusowy basen z udogodnieniami, a także który będzie wykonany z wysokiej jakości materiałów to cena może zaczynać się już od 200 000 złotych. 

Są to jednak ceny orientacyjne, ponieważ na koszty wpływają różne czynniki. Warto więc zaczerpnąć porady specjalisty, który weźmie pod uwagę Twoje preferencje oraz możliwości.


Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje budowa basenu w ogrodzie – skontaktuj się z nami!