Wodę basenową należy regularnie wymieniać i filtrować, szczególnie latem, gdy nasz basen ogrodowy jest często użytkowany. Jednak i te zabiegi nie wystarczą, aby woda pozostała higienicznie czysta. Aby zniszczyć szkodliwe dla zdrowia mikroorganizmy, należy dezynfekować wodę przy użyciu chloru. Jakich błędów unikać podczas dawkowania chemii basenowej, by zachować bezpieczeństwo użytkowników?


Czy chlor jest szkodliwy?

Chlor dodawany do wody basenowej jest świetnym środkiem dezynfekującym skutecznym w walce z glonami, bakteriami czy grzybami. Pomimo tego, że chlor utrzymuje wodę w czystości, to jego nadmiar może być szkodliwy. Za dużo chloru w basenie ogrodowym może podrażnić skórę oraz oczy osób zażywających kąpieli w ogrodowym basenie. Jego nadmierne stężenie może również spowodować korozję metalowych elementów konstrukcji.

Warto więc regularnie sprawdzać poziom chloru w basenie lub pomóc sobie urządzeniem, jakim jest stacja dozowania chemii, która wprowadza do basenu bezpieczną ilość chloru. Jeśli jednak dozujemy chemię ręczną, warto unikać poniższych błędów.

Błąd 1: Stosowanie nieodpowiedniej dozy chloru

Nadmiar chloru w wodzie może prowadzić do podrażnień, natomiast jego niedostateczna ilość w wodzie przyczynia się do rozwoju bakterii i powstawania zanieczyszczeń. Z tego powodu należy przestrzegać zaleceń producenta odnośnie do dozowania chloru w zależności od wielkości basenu i ilości wody. Warto również przeprowadzać pomiary poziomu chloru za pomocą testerów chemicznych.

Błąd 2: Nieprawidłowe przechowywanie chloru

Chlor to substancja chemiczna, dlatego nieprawidłowo nieprzechowywany może stracić swoje właściwości, a nawet stanowić zagrożenie. Chlor należy składować z dala od źródeł światła, w suchym oraz chłodnym pomieszczeniu. Tylko przechowywanie go w oryginalnym opakowaniu pozwoli uniknąć jego rozkładu, a w konsekwencji – utraty skuteczności.

Błąd 3: Niewłaściwe pH wody

Stosowanie odpowiednich środków chemicznych pozwala na dezynfekcję wody i utrzymanie pH wody na odpowiednim, neutralnym poziomie. Woda o zbyt niskim pH skutkuje korozją metalowych elementów basenu (np. rurek czy pomp). Z kolei woda o za wysokim pH prowadzi do powstawania osadów wapniowych oraz nieprzyjemnego zapachu.