Skoro już wiesz, że wiosna to idealny moment na budowę Twojego wymarzonego basenu ogrodowego, teraz powinieneś poznać jego rodzaje. Poszczególne modele różnią się między sobą nie tylko wyglądem i rozmiarem, ale również budową i głębokością. Poniżej znajdziesz przydatne informacje, które pomogą Ci podjąć decyzję, jaki basen w Twoim ogrodzie sprawdzi się najlepiej. 

Jaki basen ogrodowy wybrać?

Basen ogrodowy jest inwestycją. Latem jego niebywałą korzyścią jest przyjemna funkcja schładzania się w wodzie, a poza sezonem – dbanie o świetną formę. W dzisiejszych czasach wybudowanie prywatnego basenu nie jest już postrzegane jako przejaw bogactwa i luksusu. Jeżeli posiadamy działkę rekreacyjną lub dom z ogrodem, z pewnością znajdziemy basen na miarę naszych potrzeb oraz portfeli.

Posiadanie własnego basenu wiąże się nie tylko z komfortem i relaksem, ale też z zachowaniem prywatności oraz higieny. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą się w nim świetnie bawić, bez ryzyka wystąpienia dermatologicznych problemów, między innymi dzięki stacji dozowania chemii.

Baseny betonowe czy stelażowe z łatwością pomieszczą kilka osób, a także umożliwią swobodne pływanie. Własny basen to motywacja do aktywnego spędzania czasu z rodziną oraz znajomymi, a także świetna atrakcja wzbogacającą każdą imprezę czy letnie grillowanie.

Rodzaje basenów ogrodowych

Baseny rozporowe są wybierane najczęściej, ze względu na umiarkowane ceny, dobrą jakość oraz zróżnicowane rozmiary. Ten rodzaj basenów wykorzystuje naturalne ciśnienie wody, które napierając na ściany, podtrzymuje konstrukcję. Do basenów rozporowych mamy możliwość podłączenia pompy filtracyjnej, która pozwala na zachowanie czystej oraz bezpiecznej wody. 

Baseny betonowe (wkopane) ten rodzaj basenu jest kosztowną, ale opłacalną inwestycją. Do nas należy decyzja, jakiego ma być on kształtu, rozmiaru, a także jakiego użyjemy materiału do niecki. Cena budowy basenu zależy od kilku czynników takich jak:

  • wielkość basenu,
  • sposób wykonania,
  • użyte materiały, 
  • sposób filtrowania oraz ogrzewania wody,
  • robocizna.

Baseny poliestrowe to gotowe zbiorniki wykonane w różnych wariantach rozmiarowych oraz kształtach. Są znacznie tańsze, ale jednocześnie też mniej wytrzymałe. W ścianach basenu są wbudowane tzw. skimmery, czyli otwory, które zasysają wodę, następnie woda jest oczyszczana przez filtr i wypuszczana z powrotem do basenu. 


Zobacz nasze realizacje budowy basenów