Aby w sezonie móc bezpiecznie i komfortowo korzystać z uroków basenu ogrodowego najpierw należy zadbać o odpowiedni stan wody. W tym celu przeprowadza się jej uzdatnianie. Ma ono za zadanie zabezpieczyć nas przed wirusami, bakteriami oraz glonami, które mogą gromadzić się w basenie. Poznaj najpopularniejsze metody uzdatniania wody basenowej, które skutecznie usuną większość mikroorganizmów. 

Zacznij od dezynfekcji

Dezynfekcja jest podstawowym procesem uzdatniania wody w basenie. Przeprowadza się ją po to, aby unieszkodliwić bakterie i wirusy zagrażające zdrowiu użytkowników. Fundamentalną kwestią dezynfekcji jest wybór odpowiednich środków, które będą nie tylko skuteczne w walce z mikroorganizmami, ale także nie będą miały negatywnego wpływu na zdrowie osób kąpiących się w basenie. Do dezynfekcji używa się zazwyczaj środków na bazie chloru, ozonu, soli oraz promieniowania ultrafioletowego.

Do dezynfekcji używa się takich samych związków jak do instalacji wody pitnej: podchlorynu sodu oraz dwutlenku chloru, tylko w wyższym stężeniu. Preparaty na bazie chloru występują w postaci płynnej, półpłynnej i w formie tabletek czy granulek. Niestety, choć środki są skuteczne, mają one negatywny wpływ na komfort kąpieli oraz na organizm

Chlorek sodu, czyli dobrze nam znana sól kuchenna również jest stosowanym środkiem ze względu na niskie koszty oraz brak negatywnego wpływu na organizm.

Ostatnią metodą dezynfekcji basenu są specjalne lampy z promieniami UV o działaniu bakteriobójczym, stosowaną zarówno na basenach prywatnych, jak i publicznych. 


Czym jest koagulacja basenu? 

Woda w basenie jest poddawana filtracji. Na  filtrach osadzają się cząstki – te mniejsze  przepływają przez filtr i wracają do basenu, dlatego po dłuższym czasie mogą spowodować zmętnienie wody oraz nieprzyjemny zapach. Ratunkiem jest koagulacja, czyli proces zlepiania małych cząstek w większe, tak aby zostały wychwycone przez filtr.

Uzdatnianie wody wymaga również odpowiedniego środowiska chemicznego. Korekty pH dokonuje się za pomocą środków w formie płynnej lub granulowanej. 

Istotne jest także regularne czyszczenie dna basenu. Do usuwania zanieczyszczeń używa się odkurzaczy basenowych. Połączenie uzdatniania wody w basenie oraz systematyczne czyszczenie zapewni użytkownikom komfort i bezpieczeństwo kąpieli.