Budowa basenu ogrodowego to świetny pomysł dla wszystkich, którzy chcą aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Przed rozpoczęciem prac warto poznać różne możliwości, które dotyczą jego wykończenia. Jedną z ważniejszych kwestii jest wybór niecki. Poznaj jej rodzaje oraz dowiedz się, która najlepiej sprawdzi się w twoim ogrodzie.

Niecka z betonu lub żelbetu

Ten rodzaj wykończenia dna basenu uważany jest za jedno z najbardziej wytrzymałych rozwiązań. Niecka z betonu lub żelbetu formowana jest w sposób tradycyjny, a następnie zostaje wypełniona mieszanką betonową lub wymurowana z bloczków. Wodoszczelność konstrukcji zapewnia użycie specjalistycznego betonu lub warstwa hydroizolacyjna. 

Niecka wykończona płytkami

Betonowe niecki wykańcza się najczęściej płytkami ceramicznymi odpornymi na wodę, chlor i mróz. To sprawia, że są one nie tylko estetyczne, ale również łatwo utrzymać je w czystości. Do płytek tego rodzaju należy stosować kleje cechujące się wysoką przyczepnością oraz fugi odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne, wodę czy chemię basenową. 

Niecka stalowa

Tego typu niecka wykonywana jest z blachy stalowej ocynkowanej o grubości dostosowanej do głębokości basenu. Ważne jest, aby w jej arkuszach przygotować niezbędne do przeprowadzenia instalacji wodno-kanalizacyjnych otwory o określonym położeniu i grubości. Montaż takiej niecki jest szybki i stosunkowo łatwy. 

Niecka wykończona folią 

Stalowe niecki wykańczane są najczęściej specjalną folią PCV, w zależności od projektu może być ona cienka lub gruba z dodatkowym zbrojeniem. Możemy także wybrać folię gładką lub wykończoną wzorami w różnych kolorach. 

Niecka z tworzywa sztucznego

Tworzywa sztuczne to jedne z coraz częściej stosowanych wykończeń niecki. Wynika to z łatwego montażu i wielu możliwości aranżacyjnych zarówno jeśli chodzi o kształt, jak i kolor. Na rynku znaleźć można szeroki wybór spawanych, gotowych niecek z płyt polipropylenowych czy też folii poliestrowych. Ich zaletą jest łatwość czyszczenia oraz przyjemna w dotyku faktura.