Do wakacji zostały już tylko dwa tygodnie. Dzieci będą spędzać dużo więcej czasu w domu, dlatego warto już teraz pomyśleć o tym, jakie rozrywki możemy im zapewnić. W przypadku tych, którzy mają podwórko i basen ogrodowy, świetną atrakcją w upalne dni będzie zabawa w wodzie. Już teraz powinniśmy przygotować basen, zaczynając od porządków. Jak to zrobić krok po kroku? Podpowiadamy!

Od czego zacząć porządki w basenie?

Znacznie mniej pracy czeka nas wtedy, kiedy nasz basen jest chroniony przez zadaszenie basenowe. Dzięki niemu nie musimy wyławiać z wody gałęzi, liści, czy innych nieczystości. Niezależnie od klasy basenu, jego rozmiaru, kształtu czy pojemności, należy zacząć od wyłowienia niechcianych basenowych śmieci. Do tego sprawdzi się zwykły podbierak.

Wymieniamy wodę w basenie

Po zimie należy całkowicie wypuścić wodę z basenu. Pustą nieckę oglądamy i sprawdzamy, czy nie ma żadnych pęknięć. Następnie trzebą ją dokładnie wyczyścić. Do czyszczenia sprawdzi się duża gąbka oraz detergenty zawierające w składzie wodorotlenek sodu i alkohol. Jest to także idealny moment do tego, aby sprawdzić filtr, pompę, a także skimmer. Świeżą wodę trzeba będzie uzdatnić. W tym celu należy wyrównać poziom pH (do stanu pomiędzy 7.0, a 7.4). Kolejno do wody dodaje się środki chemiczne, które zwalczają zielone glony. W celu uzyskania krystalicznie czystej wody trzeba sięgnąć po odpowiednie preparaty, które rozcieńcza się z wodą. Roztwór rozprowadza się po tafli wody, potem włącza się obieg i filtruje ją aż do uzyskania pożądanego efektu. 

Czy posprzątanie basenu to koniec obowiązków?

Basen jest gotowy, jednak należy pamiętać o tym, że to nie koniec obowiązków podczas trwania całego sezonu kąpielowego. Na bieżąco należy dbać o prawidłowy poziom pH, kontrolować poziom chloru oraz filtrację wody. Do codziennego utrzymania bezpiecznej higieny przyda się również specjalny odkurzacz. Warto jednak pomyśleć o długotrwałym rozwiązaniu, jakim jest zadaszenie basenowe. Dzięki niemu zaoszczędzimy w kolejnym sezonie sporo czasu, nie poświęcając go aż tak dużo na sprzątanie. Więcej o zaletach zadaszenia basenowego przeczytasz tutaj.