Ceny energii elektrycznej idą w górę, a ty dalej chciałbyś cieszyć się ciepłą wodą w domowym basenie? Inne alternatywne źródła ogrzewania są dla ciebie niedostępne, bo nie masz: czasu, pieniędzy, możliwości? Nic straconego! Technologia proponuje dziś podgrzewanie wody w basenie za pomocą paneli słonecznych lub prądu generowanego dzięki pracy instalacji fotowoltaicznej. Jeśli nie wiesz, jak to działa, to usiądź wygodnie i przeczytaj nasz wpis, a dowiesz się kilku niezbędnych rzeczy.


Jak to działa? W prostych słowach o panelach słonecznych

Do kolektora wpływa przefiltrowana woda basenowa. Na kolektor – panel słoneczny, używany do ogrzewania wody – padają promienie słoneczne, które podwyższają temperaturę znajdującej się w nich H2O. Pozwalają one utrzymać ciepło na stałym poziomie. Specjalnie zaprojektowana powierzchnia tzw. absorbera skutecznie pochłania promienie Słońca.  Dzięki temu można niezmiennie cieszyć się pływaniem, bez martwienia się, że basen zaraz się wychłodzi. Wielkim plusem paneli słonecznych jest również niższa cena w porównaniu do instalacji fotowoltaicznej.

Kilka słów o instalacji fotowoltaicznej

System ten zamienia energię słoneczną w energię elektryczną. Pozwala również na gromadzenie zapasów energii elektrycznej w odróżnieniu od energii cieplnej z paneli słonecznych, której nie można magazynować. Niestety mają jednak wady – wysoką cenę oraz pewne określone wymagania, co do miejsca, w którym warto je zamontować (tak samo, jak w przypadku ogniw solarnych). Przyjmuje się, że panele są najbardziej efektywne, jeśli znajdują się od strony południowej, na dachu lub gruncie.

Wygoda i kwestie estetyczne

Jeśli boisz się, że takie panele fotowoltaiczne czy słoneczne przytwierdzone do dachu, mogą zniszczyć estetykę twojego domu, to problem masz już z głowy, gdyż zamiast tego możesz spokojnie zamontować je na ziemi. To zapewni ci wygodny dostęp do systemu w razie awarii oraz usprawni wentylację.

Na koniec…

Ciesz się swoją ciepłą wodą w basenie z pomocą naszego systemu fotowoltaicznego. Jeśli jednak nie jesteś przekonany, to zawsze możesz też rozważyć drugą opcję – panele słoneczne.