Sezon na kąpiele w basenie ogrodowym powoli dobiega końca. Koniec września to idealny moment na to, aby zająć się przygotowaniem basenu do zimy. Jeżeli o niego odpowiednio zadbamy, to unikniemy powstania trudnych do usunięcia zabrudzeń, a zamarzająca woda nie uszkodzi niecki. Przedstawiamy krótki poradnik, jak przygotować basen na okres jesienno-zimowy


Krok pierwszy – gruntowne oczyszczanie

Im szybciej wyczyścimy basen i przygotujemy go do jesieni, tym lepiej. Jeżeli basen znajduje się blisko drzew, już we wrześniu zaczynają spadać liście oraz gałęzie. Mogą one zanieczyścić zarówno wodę w basenie, jak i odbarwić powierzchnię basenu. Aby uniknąć uporczywego szorowania niecki, warto jest wyczyścić basen, a następnie go przykryć (jeżeli nie mamy zadaszenia basenowego).

Do czyszczenia ścian, linii wody oraz dna basenu na rynku są dostępne specjalne odkurzacze do basenów z różnymi końcówkami. Należy także pamiętać o wyczyszczeniu filtra i koszy skimmera.

Następnie należy sprawdzić pH wody.  Odpowiednie pH mieści się w przedziale 7,2 a 7,4. Gdy pH ma nieprawidłową wartość, trzeba zastosować specjalne preparaty do jego regulacji. Kolejno, w celu zdezynfekowania wody należy wykonać chlorowanie za pomocą odpowiednich środków chemicznych w formie tabletek, granulatu czy pudru. Ważne jest, aby po aplikacji każdego kolejnego składnika pozostawić filtr w trybie pracy na przynajmniej 4-8 godzin, aby wszystkie preparaty równomiernie rozpuściły się w wodzie. Wszystkie te działania pomogą w utrzymaniu dobrego stanu wody aż do końca zimy. 

Krok drugi – zadbaj o filtr basenowy

Filtry basenowe to siedlisko bakterii. Przez obecność mikroorganizmów oraz wysoką temperaturę i wilgotność jakość wody znacznie spada. Poza tym na filtrze może osadzać się kamień, dlatego, aby temu zapobiec, należy regularnie czyścić filtry, używając dedykowanych do tego preparatów. 

Krok trzeci – ochrona basenu przed mrozem

Aby zabezpieczyć ściany basenu przed naporem lodu, należy wypuścić wodę do poziomu poniżej skimmera. Trzeba też upewnić się, że woda nie zalega we filtrach czy w przewodach. Można także wrzucić do basenu kilka pływających przedmiotów, takie jak plastikowe butelki, które zaabsorbują wytwarzany przez lód opór. Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności wystarczy już tylko przykryć basen i z utęsknieniem czekać na kolejny sezon kąpielowy.